Čeští vývozci zvládli prvních 10 měsíců letošního roku mimořádně úspěšně. Asociace exportérů odhaduje, že objem vývozu do zahraničí letos dosáhne hodnoty 4,15 bilionu korun a překoná tak loňský rekord. V uplynulých letech přitom pozitivním výsledkům nahrávalo umělé oslabování kurzu koruny, které Česká národní banka ukončila letos v dubnu. Nyní se ukazuje, že vliv intervencí na tuzemský export nebyl tak výrazný, jak se spekulovalo.

"Řada ekonomických analytiků očekávala, že konec kurzovního závazku způsobí exportérům problémy, ale vůbec se to neprojevilo. V prvních šesti měsících po intervenčním režimu, kdy začal být kurz pro vývozce méně výhodný a klesl až na 25,50, je míra exportu dokonce téměř dvojnásobná než ve stejném období loňského roku," uvedl Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) na včerejší konferenci Vysoké školy finanční a správní.

Havlíček vychází z analýzy vlivu intervencí na český vývoz a export, kterou AMSP spolu s Vysokou školou finanční a správní připravila. České národní banka téměř tři a půl roku udržovala kurz koruny pod hranicí 27 korun za euro. K mimořádnému opatření ČNB sáhla, aby nastartovala hospodářství a zastavila ekonomickou recesi. Jistota slabé koruny exportérům usnadňovala plánování investic a umožnila jim snadněji konkurovat na zahraničních trzích, protože vyvážené zboží bylo v zahraničí levnější.

Analýza však ukázala, že uměle udržovaný kurz koruny ovlivnil exporty zejména v prvním intervenčním roce 2014, kdy míra růstu exportů vzrostla o 14,3 procenta. V roce předcházejícím to byla pouze 3,3 procenta.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?