Návrh nového mechanismu, který má bránit přílivu hlavně čínských investic do citlivých oborů a kritické infrastruktury, ohlásil letos v září předseda Evropské komise Juncker během výročního projevu o stavu Unie, nicméně k podobnému kroku se již schylovalo. Agresivní investice čínských polostátních fondů do technologických firem v Evropě a USA totiž vyvolávají stále silnější protireakci. Prověřování zahraničních investic nedávno zpřísnilo několik států včetně Německa, USA nebo Austrálie.

Pro příklady tedy nemusíme chodit daleko. V roce 2016 koupila čínská společnost Midea největšího německého výrobce průmyslových robotů za 5 miliard eur, kauza vyvolala obavy z prodeje technologického know-how na východ. Následně chtěla další čínská společnost Fujian Grand Chip Investment koupit německého výrobce počítačových čipů Aixtron, který pracuje i na raketách Patriot. Prodej americké pobočky Aixtronu však zablokovala americká vláda a následně celou transakci zastavilo i Německo.

V článku se dále dozvíte

  • Evropská komise se chce bránit přílivu hlavně čínských investic do citlivých oborů a kritické infrastruktury.
  • Připravila proto nový mechanismus jejich kontroly.
  • Zapojí se do nového systému i Česká republika?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.