Všechny pětileté děti měly od září chodit do mateřských škol, nebo je rodiče musí na první třídu připravovat sami. Novinka, která měla do školek dostat děti především ze sociálně vyloučeného prostředí, ale zatím příliš úspěchů nepřinesla. Kupa nových opatření přivedla do školek asi dva tisíce dětí, z nichž se ale některé pouze zapsaly a stejně tam nechodí, ukázala bilanční konference Asociace předškolní výchovy.

Zatímco dříve chodilo do školek 95 procent pětiletých dětí, nyní je to 97 procent.

"Více než tři tisíce dětí se stejně nepodařilo dohledat, žijí buď v zahraničí, nebo na výzvy k přihlášení nereagují. Plošné nařízení nepovažujeme za zcela šťastné řešení," míní předsedkyně Asociace předškolní výchovy Eva Opravilová.

Děti z vyloučených lokalit podle ní potřebují individuální péči, kdy se pracuje i s rodiči, a to už učitelé ze školek nezvládají.

Zkušenosti s tím má ředitelka Mateřské školy Edvarda Beneše v Kralupech nad Vltavou Pavla Kicková. K zápisu mělo přijít 22 dětí, ale neukázalo se ani jediné. Nejdříve tedy oslovili rodiny dopisy, některé se jim ozvaly, že jsou v zahraničí, těch se povinnost netýká. Z dalších adres se dopisy vrátily jako nedoručitelné.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?