Andrej Babiš si splnil hlavní cíl, s nímž před lety vstoupil do politiky. Po vítěz­ství v říjnových volbách získal premiérské křeslo a od příštího týdne povede vládu.

Komentátoři se už týdny soustřeďují na skutečnost, že se předseda hnutí ANO spojuje se stranami z okraje politického spektra. SPD Tomia Okamury a KSČM si za svoji podporu vysloužily dosud zapovězené posty v Poslanecké sněmovně. Hodně se diskutuje také o roli Miloše Zemana, jenž se snaží si zajistit co nejlepší pozici pro lednové prezidentské volby.

Rehabilitace okamurovců a komunistů a rozehraná prezidentská partie přitom zastínily jev, kterým se Česko zřetelně vymyká v současné Evropě − pokračující mocenský vzestup multi­miliardáře, který se rozhodl dobýt tuzemskou politickou scénu.

Babiš samozřejmě není nějaký skrytý fenomén. Sám už dřív přiznal, že vězí v neřešitelném konfliktu zájmů. Jenže platí − a volby to potvrdily −, že velká část společnosti ho přinejmenším jako politika akceptuje. Týdeník Ekonom to nezpochybňuje, nicméně si dovolí dvě připomínky.

Zaprvé, vládu povede druhý nejbohatší muž v zemi s dosahem na majetek kolem 90 miliard korun. Svoje podnikatelské impérium sice Babiš převedl do svěřenských fondů, zájem o to, co budoval přes 20 let, ale jistě neztratil.

Zadruhé, Babiš v předchozím volebním období projevil nejen marketingový talent, když komunikačně převálcoval silnějšího koaličního partnera. Jako ministr financí také naznačil, jak silný má stisk, když dostane prostor. Například při zavádění EET nebo zpřísnění daňových kontrol.


Mohlo to být horší, řekl si po říjnových volbách nejeden odpůrce Andreje Babiše. Hnutí ANO suverénně zvítězilo, s necelými 30 procenty hlasů ale nedosáhlo na nadpoloviční počet křesel v Poslanecké sněmovně. Bylo jasné, že na dalekosáhlé plány, například změny ve volebním systému, které Babiš předestřel ve své knížce O čem sním, když náhodou spím, s největší pravděpodobností nedojde.

Infografika

Po sečtení volebních hlasů se naopak zdálo, že hnutí ANO uvízlo v roli izolovaného šampiona, který bude mít problém sehnat podporu pro sestavení nové vlády. Většina ostatních stran trvala na tom, že Babiš nemůže být premiérem, protože ho diskvalifikuje obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Vítěz voleb se ale nenechal zatlačit do kouta.

Zatímco "demokratická" opozice odmítala předsedovi ANO vyjít vstříc, protřelý obchodník Babiš rychle dokončil hry na jiných šachovnicích. Zajistil si podporu prezidenta Miloše Zemana, který pro svoje setrvání na Hradě potřebuje i Babišovy voliče, a současně si úspěšně otestoval spolupráci s dosud zapovězenými partnery − komunisty a SPD Tomia Okamury.

Ještě hlubší střet zájmů

Výsledkem dohody s hlavou státu a sblížení se stranami, jež odmítají euroatlantickou orientaci země, je menšinový kabinet. Při jeho sestavování bral Babiš ohledy na zájmy prezidenta, na parlament však příliš dbát nemusel. V situaci, kdy se nerýsuje žádná jiná podoba vlády, pro něj není fatální ani chybějící důvěra sněmovny. Stačí připomenout kabinet Jiřího Rusnoka, který před čtyřmi a půl lety vyskládal Zeman bez většího ohledu na názor politických stran. Ani tehdy se nenašel dostatek hlasů pro jinou vládní alternativu. Rusnokova družina nakonec vydržela v úřadu bez důvěry od července 2013 až do ledna následujícího roku a během svého vládnutí se zdaleka neomezovala na roli úřednického kabinetu.

Přemítání o podpoře nové vlády a Zemanových tazích před prezidentskou volbou překrylo téma, jež se hojně diskutovalo v minulosti − že Babiš zdaleka není běžný politik. Jako by se zapomnělo na to, že zakladatel hnutí ANO do letoška vlastnil multioborový koncern Agrofert, třetí největší skupinu v zemi zahrnující zemědělství, potravinářství, chemii, ale i média. Že jde o skupinu čítající přes 250 podniků s konsolidovanými tržbami více než 150 miliard korun, v různé míře závislých na veřejných dotacích a zakázkách. Nebo že Babiš své miliardy uložil také do investičního holdingu, jenž spravuje například oplodňovací kliniky či letecké opravny. Pod tlakem zákona sice převedl podnikatelská aktiva do svěřenských fondů, kontrolu nad jejich fungováním ale předal nejbližším spolupracovníkům z holdingu a manželce Monice.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Povolební jednání zastínily fakt, že premiér Andrej Babiš bude fakticky v ještě hlubším konfliktu zájmů, než když vedl ministerstvo financí.
  • Koncern Agrofert a další aktiva sice šéf hnutí ANO převedl do svěřenských fondů, reálný vliv na ně ale neztratil.
  • Ve střední a západní Evropě nemá takový fenomén obdoby. Velká část společnosti však Babiše akceptuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.