Na vznik nového vládního kabinetu čeká novela, která řeší jeden z nejpalčivějších problémů české ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo věcný návrh nového znění zákona o investičních pobídkách. Jeho cílem je, aby se Česká republika zbavila pověsti montovny s levnou pracovní silou. Nový zákon má na naše území přilákat zahraniční investory a motivovat podniky, aby se zaměřily na projekty s vyšší přidanou hodnotou.

Podle Jana Linharta, partnera v poradenské společnosti KPMG a člena Sdružení pro zahraniční investice, jsou současné podmínky pro čerpání investičních podmínek špatně nastavené a technologická a výzkumná centra nemají motivaci o státní podporu vůbec žádat. Vyhovují především velkým výrobním podnikům a kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu není možné je přizpůsobit aktuálním potřebám ekonomiky.

Co je pro podniky dnes nejčastější překážkou pro čerpání investičních pobídek?

Podmínka, že v rámci projektu musí investor vytvořit alespoň 20 nových pracovních míst. V současné době to investorům nejvíce vadí, protože nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a firmy mají problém zaměstnance najít. Kvůli nástupu nových technologií a Průmyslu 4.0 se naopak zdá, že počet pracovních míst se v budoucnu mírně sníží.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Systém investičních pobídek je v Česku špatně nastavený, podpora směřuje do výrobních podniků s levnou pracovní silou. Změnit to má novela zákona o investičních pobídkách, které budou nově mířit do výzkumu a vývoje. Její dopad popisuje v rozhovoru Jan Linhart z KPMG.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.