Dvě témata budou dominovat při pátečním projednávání zákona o státním rozpočtu. Strany už předem oznamují, že řeč bude hlavně o zvýšení peněz pro sociální služby a také pro školství. Zatím ale nemají jasnou představu o tom, odkud peníze navíc vzít. Přesouvat je mohou jen mezi jednotlivými kapitolami, celkové příjmy a výdaje, včetně plánovaného padesátimiliardového schodku, už poslanci odhlasovali minulý týden.

Konkrétní přesun peněz navrhují lidovci. Chtějí dát na sociální služby tři miliardy korun z výdajů pokladní správy, kde se tvoří například finanční rezervy. "Ministerstvu práce a sociálních věcí se to nepodařilo vyjednat v rámci jednání o rozpočtu," prohlásil Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, která se na tvorbě rozpočtu podílela.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok budou poslanci jednat zejména o navýšení peněz pro sociální služby a školství.
  • K jednání by poslanci měli zasednout v pátek, pokud chtějí stihnout schválení zákona ještě letos a vyhnout se tak rozpočtovému provizoriu.
  • Zatímco na potřebě přesunu peněz do sociálních služeb panuje shoda, učitelé si budou zřejmě muset počkat až na úspory v hospodaření státu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.