Pojem bitcoin je v poslední době spojován zejména s rychle rostoucími zisky. S každou astronomickou hranicí, kterou nejrozšířenější kryptoměna překoná, je stále zřetelnější, že chybí jasná pravidla pro to, jak by se měly příjmy z toho plynoucí danit. Pokud někdo investoval do kryptoměny v době, kdy bitcoin stál pár dolarů, a prodává ho nyní, když se jeho cena drží nad 17 tisíci dolary, půjde o hodně peněz.

Na první pohled vypadá vypořádání se s kryptoměnou jednoduše. Finanční správa říká, že bitcoiny nejsou měna, ale nehmotná věc. "Ze stanoviska ČNB vyplývá, že bitcoiny nejsou bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze," potvrdila HN už před časem mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Gabriela Štěpanyová. To znamená, že vlastní těžba kryptoměny neboli její získávání elektronickou cestou zdaněná není. Daň je třeba zaplatit, až pokud se bitcoin smění za zboží nebo prodá na burze. Státu by se pak mělo odvést 15 procent z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?