Když se řekne umělá inteligence, představí si většina lidí humanoidního robota ve stylu C-3PO z Hvězdných válek. Skutečnost ale bude − přinejmenším v nejbližších letech − spíš podle jiného klasika sci-fi: už roku 1961 uveřejnil Arthur C. Clarke povídku Dial F for Frankenstein, v níž nejen předpověděl internet, ale současně upozornil, že taková síť může nabýt vlastní inteligenci. Vzhledem k ná­rokům na výpočetní výkon je pravděpodobnější, že strojová inteligence podobná lidské bude dřív rozprostřená po počítačové síti a v cloudu než spojená s nějakým konkrétním zařízením.

Inteligence podobná lidské ale není a ještě dlouho nejspíš nebude na pořadu dne, mimo jiné i proto, že podstata lidského myšlení je stále neznámá. Současné aplikace umělé inteligence pouze napodobují některé procesy odehrávající se v mozku. Většinou přitom pracují na principu takzvaných neuronových sítí − velkého množství propojených prvků měnících svou schopnost přenášet vzruchy na základě kladné nebo záporné odezvy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Umělá inteligence se zdaleka nepřibližuje té lidské. Ovšem i tak už nám bere práci.
  • Chytré stroje pomalu vytlačují méně kvalifikované profese, pak přijdou na řadu finančníci, manažeři či právníci.
  • Nejdéle budou vzdorovat profese založené na intuici a emocích.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.