Některé teorie etického investování (ESG) tvrdí, že firmy, jež dbají na životní prostředí a chovají se společensky odpovědně, budou přinášet svým majitelům vyšší zisk. Jan Pravda, jehož fondy Sanning a Pravda Capital investují mimo jiné do akcií, však této hypotéze nevěří. Investoři, kteří se vyhýbají například tabákovým či zbrojařským firmám, se podle něj naopak připravují o možnost vydělat více peněz nebo alespoň lépe rozložit riziko.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Teorie o větší ziskovosti takzvaného etického investování se zatím nepotvrzuje, říká zakladatel několika investičních fondů Jan Pravda.
  • Problémem etického investování je podle Pravdy mimo jiné nejednotný názor na to, co lze za etické či společensky odpovědné ještě považovat a co už ne.
  • Čeští investoři až na výjimky neberou prvky společensky odpovědného zhodnocování peněz v potaz, tvrdí Pravda. Také proto, že je tuzemský trh malý a výběr akcií je na něm omezený.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.