Koruna bude letos podle všeobecného očekávání ekonomů posilovat, což zlevní veškeré nákupy Čechů v cizině. Včetně dovolených. Ceny letních zájezdů, letenek či ubytování se mohou pohybovat v řádech desítek tisíc korun. A to už se vyplatí všímat si kurzů měn. Je ale čekání na levnější euro skutečně dobrý nápad? V některých případech ano, například když jde o rezervaci hotelu v zahraničí.

"Koruna bude i v letošním roce posilovat, nicméně očekávám, že její růst bude nižší než v období od dubnového ukončení intervencí do konce loňského roku. Rozdíly mezi současnými úrokovými sazbami eura a koruny naznačují, že by jedno euro mohlo během následujících šesti měsíců zlevnit asi o 20 haléřů. Ve skutečnosti bude rozdíl zřejmě ještě o něco vyšší," odhaduje analytik a partner PwC ČR Petr Kříž. Pokud jde o nákupy cizích měn, doporučuje tedy trpělivost.

Když letenku, tak v akci

V případě letenek už však vyčkávání nemusí být levnější strategií. "Díky zlepšené ekonomické situaci si Češi mohou dovolit i více cest za rok. Poptávka tedy výrazně stoupá. Později již nemusí být volné letenky na některé termíny nebo mohou být podstatně dražší. A to zejména v období svátků a prodloužených víkendů," varuje Josef Trejbal, obchodní ředitel letenkového portálu Letuška.cz, který provozuje společnost Asiana.

Spoléhat při nákupu letenek na lepší kurz nedoporučuje ani Jan Pavelka, provozovatel serveru Honzovy letenky, který se specializuje na vyhledávání nejlevnějších leteckých spojení. "Ačkoliv by se mohlo zdát, že kurz koruny vůči euru nebo dolaru bude pro cenu letenek zásadní, myslím si, že se bude jednat pouze o kosmetické změny finálně nabízených cen," říká.

S posílením koruny by podle něj měly zlevnit především ty letenky, které jsou vázány na zahraniční kurzy − ať už nabízené přes globální distribuční systémy nebo přímo v zahraniční měně třeba na webu aerolinek. "Pokud má totiž aerolinka mutaci pro český trh, má obvykle nastavené hladiny baťovských cen, které pak na kurzové změny nereagují," přibližuje situaci Pavelka.

Změnou kurzu domácí měny o korunu u letenky za 200 eur ušetříte 200 korun. Vhodným nákupem letenek se ale dá ušetřit klidně i polovina.

Obecně doporučuje vsadit spíše na nákup ve vhodné akci nebo v ideálním čase, což je obvykle zhruba měsíc až tři před plánovaným odletem. "Změnou kurzu o korunu u letenky za 200 eur ušetříte 200 korun. Vhodným nákupem letenek se ale dá ušetřit klidně i polovina," říká Pavelka.

Toho, kdo by chtěl přesto s nákupem letenek čekat do léta, možná odradí další podstatná proměnná − cena ropy. Její vývoj je pro tvorbu ceny letenek většinou podstatnější než měnové kurzy. "Obecně lze říci, že jakmile se zvýší cena ropy více než o pět procent, navýší letecké společnosti takzvaný palivový poplatek, který je součástí ceny letenky," vysvětluje Josef Trejbal z portálu Letuška.cz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Výsledky portálu sdružujícího nabídky cestovních kanceláří dovolena.cz ukazují, že meziročně stoupl počet Čechů nakupujících letní zájezdy už o Vánocích. Silnější koruna jejich ceny výrazně neovlivní, takže není důvod čekat.
  • A podobné je to s letenkami. Vzhledem k očekávanému vývoji kurzu je však dobrý nápad počkat s placením rezervovaných hotelů. I ty je ale lepší vybírat co nejdříve.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.