Stovky tisíc lidí zřejmě dostanou šanci dostat se z dluhové pasti. Jsou to především ti, kteří mají dvě a více exekucí a zároveň nemají dostatečný příjem na to, aby své dluhy splatili. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hodlá výrazně zmírnit podmínky pro osobní bankrot a dostat tak chudé dlužníky zpět do normálního života.

Novela insolvenčního zákona mění podmínky pro osobní bankrot
  • 30 procent za 5 let

Současná podmínka pro osobní bankrot a tím pádem vstup do procesu oddlužení. Dlužník musí být schopný za pěl let uhradit alespoň necelou třetinu svých závazků. Během této doby jsou všechny příjmy dlužníka nad hranici nezabavitelného minima odevzdávány na splácení závazků. Výše nezabavitelného minima se pohybuje kolem devíti tisíc korun měsíčně a zvyšuje se například s počtem dětí. Pokud 30 procent dluhů splatí, ty zbylé zaniknou.

 

  • 50 procent za 3 roky

Lidé, kteří budou chtít proces oddlužení ukončit dříve, budou mít možnost zaplatit polovinu svých dluhů do tří let. “Insolvenční řízení je tak nepříjemné, že pro řadu lidí bude výhodnější zaplatit 50 procent dluhů jen aby z toho byli rychleji venku,” myslí si Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství při společnosti Člověk v tísni. Novela tedy podle něj může díky této možnosti vést i k tomu, že se věřitelům nakonec podaří vybrat více peněz.

 

  • 0 procent za 7 let

Pro lidi v dluhové pasti s velmi nízkými příjmy stát nabídne možnost zbavit se svých dluhů i bez podmínky uhradit určité minimální procento svých závazků. Dluhy tak budou odpuštěny lidem, kteří se sedm let budou snažit umořit co největší část svých závazků. Žádná minimální hranice zde ale není stanovena. Dlužník tak za určitých podmínek nemusí věřitelům zaplatit ani korunu.

Insolvenční správce bude dlužníka po celou dobu kontrolovat, zda se opravdu snaží uhradit maximální část dluhu. Zkoumat bude třeba to, jestli si dlužník nepřidělává “na černo” či vykonává nejlepší možnou práci vzhledem ke svým schopnostem.

V roce 2016 bylo v exekuci 834 tisíc lidí, téměř polovina z nich měla dokonce čtyři a více exekucí. Celkem exekutoři vymáhali 325 miliard korun. Věřitelům se proto novela nelíbí. Podle nich hrozí, že vzroste počet lidí, kteří si schválně naberou půjčky, které nebudou chtít splácet. Kvůli měkčím pravidlům pro oddlužení hrozí, že věřitelé ze svých pohledávek neuvidí ani korunu. Nelíbí se jim ani to, že by jako soukromé subjekty měli platit řešení sociálního problému − což je podle nich úlohou státu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se