Dva dny po referendu o hlavě státu, které ukázalo, jak hluboce rozdělená je česká společnost, odjel premiér Andrej Babiš do Bruselu, kde má Evropské komisi sdělit své obavy, že přehlasování České republiky by mohlo způsobit její vystoupení z unie. Jde o přerozdělování migrantů, které je natolik zásadní, že opětovné odmítnutí českého názoru (tedy: Nechceme nikoho) by prý mohlo otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU. Připomeňme, že strach z migrantů pomohl ke znovuzvolení Miloše Zemana. Ale také to, že podle zprávy policie za rok 2017 Česko není tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince, a pokud je tu někdo nelegálně, pak většinou jde o cizince, kteří sem zcela oficiálně přišli za prací z Ukrajiny, Ruska či Vietnamu a propadlo jim vízum. Podle zprávy Mezinárodní organizace pro migraci Česko přijalo 12 uprchlíků, třináctý se narodil na jeho území. Což je tedy asi to ohrožení, které vyžaduje mobilizaci.

Hrozba czexitem může v tomto kontextu vypadat jako neadekvátní nátlak na Brusel, který je určen především domácímu publiku. Jenže první Babišova vláda, která nedostala důvěru, do svého programového prohlášení bez odporu zapracovala i návrh obecného referenda − aby získala podporu populistů Tomia Okamury i komunistů. Od obecné myšlenky přímé demokracie k rozhodování o zásadních otázkách směřování země nemusí být tak daleko, jak se zdá. Česko je zemí, která je sice geograficky, geneticky i ekonomicky usazená "na Západě", Evropská unie zde má ale současně nejmenší podporu ze všech unijních zemí. Menší než v Británii, která se stále nedokáže vyrovnat s brexitem a kde všechny nové průzkumy ukazují na rozpolcenou společnost, jež se při každé další otázce na téma odchodu z EU pouze zabetonovává ve svých pozicích.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru