Plány několika tuzemských fintechových firem, že bezprostředně po účinnosti nového zákona podají žádost na ČNB, aby mohly co nejdříve začít nabízet nové platební služby, jako je přístup k různým účtům z jedné aplikace nebo snazší placení, se nečekaně komplikují. Nová pravidla, která mají umožnit vstup fintechových firem do finančních služeb, platí od 13. ledna. Zatím ale žádná z nich svou žádost o příslušnou licenci ČNB nepodala.

Fintechové firmy zatím brzdí to, že pro ně na trhu není odpovídající pojištění odpovědnosti za škody. Přitom ho musí mít. "Pojištění, které jsme měli domluvené, ČNB považuje za neodpovídající požadavkům zákona. V současné době nám takový typ pojištění tuzemské pojišťovny nenabízejí. Společně s dalšími zájemci nyní čekáme, zda ČNB bude akceptovat řešení, které připravuje makléřská firma Renomia ve spolupráci s ČPP," říká Petr Dvořák ze společnosti Lime HighTech Solutions, která se chystá podat žádost o povolení na přístup k informacím o účtu. Podobně se vyjádřili i zástupci společnosti BudgetBakers a Spendee. Fintechové firmy chtěly využít pojištění odpovědnosti za škodu pro IT firmy od Generali.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.