Farma Čapí hnízdo i nadále pobírá dotace určené pro malé a střední podniky. V porovnání s padesátimilionovou dotací, kvůli níž čelí obvinění premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), jde sice jen o drobné, zato přicházejí každý rok. Stát přispívá několika tisíci korun na burské kozy, plemenné berany a kozla chované na farmě. Když ušlechtilý kůň z farmy jede na výstavu, daňoví poplatníci výlet sponzorují.

Dotace do Čapího hnízda jdou z rozpočtu ministerstva zemědělství. To nejprve tvrdilo, že farma ani společnost Imoba, pod kterou luxusní resort u Olbramovic nyní patří, národní dotace nikdy nebraly. "V našich informačních systémech není dostupný žádný záznam o tom, že by tyto společnosti čerpaly v letech 2008 až 2017 prostředky z národních dotací," uvedlo ministerstvo na dotaz HN.

Přehled o vyplacených podporách poskytlo až po upozornění, že samotná Farma Čapí hnízdo o dotacích dříve informovala ve výročních zprávách.

Z ministerských údajů vyplývá, že loni přišlo do zoo na Čapím hnízdě 21 290 korun na chov koz a ovcí. Rok předtím to bylo více než 30 tisíc, což byl zhruba dvojnásobek proti roku 2015.

Pro farmu, kterou Andrej Babiš označil za svůj nejlepší projekt, jde o zanedbatelné částky. Dotace jsou ale určené menším chovatelům. Dle pravidel o ně může žádat pouze malý a střední podnik, který má nejvýše 250 zaměstnanců a roční obrat nepřesahuje 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun).

Samotná Imoba by podmínce vyhověla, je však součástí koncernu SynBiol, který už kritéria nesplňuje. SynBiol jako jediný akcionář Imoby zahrnuje její výsledky do konsolidovaného účetnictví.

"Já se tím nebudu zabývat, protože já se SynBiolem nemám nic společného," reagoval v pátek Babiš na dotaz novinářů ohledně dotací pro Čapí hnízdo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.