Při setkáních s českými podnikateli a manažery často přichází řeč na to, jak nejlépe zhodnotit peníze. Třeba před pár týdny jsme na jedné společenské akci vášnivě debatovali, zda investovat do bitcoinu. Bitcoin byl na vrcholu popularity, každý o něm mluvil. Shodou okolností to bylo krátce před jeho drastickým propadem.

Pro většinu majitelů firem a šéfů byl i na svém vrcholu pořád poněkud vzdálený a nepřehledný. Spíš ho vnímali jako variantu pro nadšence. Naopak jako tradičně dobrou investici vnímali uložení peněz do nemovitostí, bytů nebo pozemků.

V Ekonomu jsme se proto po delší době opět podívali, jak je to s výhodností takto uložených peněz doopravdy. Porovnali jsme pořizovací náklady a možné výnosy u bytů v Praze i v krajských městech.

Výsledek? Ano, byty jsou stále bezpečnou variantou investic. A to přesto, že třeba ceny bytů v hlavním městě za poslední dva roky vzrostly zhruba o čtyřicet procent. Spolu s tím však rostou i nájmy, takže se roční výnos stále pohybuje okolo tří procent. Což je víc, než nabízejí banky na tradičních instrumentech. A to bez rizika − jak říkají burzovní analytici − "korekce". Jednu brutální korekci jsme mohli na kapitálových trzích sledovat zrovna v minulých dnech. I byty však mají svá rizika. Čtěte aktuální Ekonom.

Citát týdne

Naši politickou reprezentaci čeká někdy kolem roku 2023 bitva o dalších deset let v Dukovanech.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová varovala před tlakem EU na rychlejší odstavení bloků.

Související