Andrej Babiš dokáže kolem sebe soustřeďovat schopné ženy. Je to zajímavý fenomén. Babiš svou dovedností připoutat si silné ženy poněkud vybočuje z české zkušenosti posledních dekád.

Těžko lze konstatovat, že se o ženy opírali Václav Klaus, Miloš Zeman, Václav Havel či řada minulých premiérů. Ano, u mnoha z nich hrála žena zásadní roli. Byla to však obvykle jedna fatální žena. Andrej Babiš dokáže využít energie a talentu desítek žen a obsadit je do klíčových pozic.

Není samozřejmě jediným, který dává ženám důvěru. Třeba Radim Jančura je také známý tím, že neváhá svěřit důležité posty ve firmě ženám. Babiš se však vymyká, stejně jako se vymyká rozsah jeho moci.

Mohlo by se zdát, že šéf ANO vychází vstříc poptávce po větším angažmá žen ve vysokých veřejných funkcích. Realita však patrně bude jiná. Babiš to prostě s ženami umí. Součástí jeho kouzla je i charisma alfa samce, ke kterému se ženy přirozeně přimykají. A on s nimi dokáže pracovat. Že by si takto představovali rovnost pohlaví její propagátoři? Ekonom zmapoval, o které ženy se Babiš opírá.

Citát týdne

"Co jsme zažívali v minulých dvou třech letech, nebyla normální situace."

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka se nebezpečně nízké ceny hypoték vrací k normálu.

Související