Přibývá signálů, že v Česku možná dochází k pozvolnému obratu ekonomického cyklu. Hospodářství, které roste už pátým rokem v řadě, a loni dokonce patřilo mezi nejrychleji rostoucí v EU, bude sice podle ekonomů dál růst, ale tempo už se letos zmírní. Pro firmy to může znamenat méně zakázek a problémů se sháněním zaměstnanců, pro domácnosti zase mírnější růst cen nemovitostí.

Česká ekonomika se letos podle odhadů České národní banky (ČNB) zvětší o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Loni byl růst podle zpřesněných odhadů 4,6 procenta. Roky 2017 a 2015 byly nejrůstovější od finanční krize, která vypukla před deseti lety. Minulá tempa růstu se tedy zatím opakovat nebudou − "kvůli nedostatku pracovních sil, vyšším úrokům a silnější koruně, která brzdí exporty," odhaduje makroekonomický analytik České spořitelny Jiří Polanský.

"Domácnosti ale letošní zpomalení příliš nepocítí, nepůjde o nic dramatického," dodává Polanský. Česká spořitelna je v odhadech růstu o něco pesimističtější než ČNB: letos předpokládá růst HDP 3,4 procenta a v roce 2019 dalších 2,9 procenta.

3,6 procenta

je předpoklad růstu české ekonomiky podle ČNB. Jde o zpomalení oproti přírůstku 4,6 procenta loni.

David Marek, hlavní ekonom pražské pobočky společnosti Deloitte, vidí situaci podobně: "Některé ukazatele skutečně naznačují, že na přelomu roku mohlo dojít k určitému obratu ve vývoji nejen české, ale také většiny evropských ekonomik. Z pohledu firem to bude znamenat pomalejší růst nových zakázek, a tedy i mírnější problémy s nedostatkem zaměstnanců."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.