Finská vláda se rozhodla nepokračovat po roce 2018 ve zkušebním programu, v jehož rámci dostávalo 2000 vybraných účastníků z řad nezaměstnaných 560 eur měsíčně. Ta si mohli ponechat bez ohledu na to, zda si najdou práci či nikoliv. Experiment měl prokázat, zda jistota "peněz na ruku" podnítí účastníky přijmout i nárazovou či hůře placenou práci. V tradičním sociálním systému by za takových podmínek o možnost čerpat dávku zpravidla přišli.

Pokud by se osvědčil, mohl by základní nepodmíněný příjem přispět k reformě sociálního systému, který je dle některých kritiků příliš komplikovaný a nákladný. Univerzální příjem by také mohl být jednou z cest, jak se vyrovnat s případným nárůstem nezaměstnanosti v momentě, kdy se naplno rozvine robotika a umělá inteligence.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.