Občas se říká, že se naše země posouvá na východ. Myslí se tím, že se nepozorovaně vzdalujeme hodnotám západního světa, jeho vnímání institucí, jeho stylu politiky. Je to jen klišé, nebo to má reálný základ? Nemá příliš smysl přistupovat k řešení otázky pocitově, lepší bude pokusit se posoudit, jak si stojíme, či spíše jak se pohybujeme v jednotlivých parametrech, které naši pozici na pomyslné mentální ose západ−východ charakterizují. A předem je třeba říci, že tendence není z pohledu příznivců Západu nijak radostná. Co se tedy děje?

1. "Zvýchodnění" stylu vládnutí

Vláda na Západě je obecně charakterizována vysokou mírou legitimity, která se odvozuje od důvěry parlamentu. Východ si naopak s legitimitou příliš starostí nedělá. Máme už skoro půl roku vládu bez důvěry a premiér nevypadá, že by mu to nějak zvlášť vadilo. Vládne o sto šest, chová se jako suverénní generální ředitel Česka, jako by jeho legitimita nebyla opřená jen o 29 procent voličů a 78 poslanců. Je stále jasnější, že získat důvěru sněmovny nebylo při sestavování vlády jeho primárním cílem; tím bylo rychle získat veškerou moc a začít ji konzumovat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru