Europoslanec Miroslav Poche dělá všechno pro to, aby jeho případné jmenování ministrem zahraničí prezident Miloš Zeman podepsal. I přes Zemanovo předběžné odmítnutí. Nejenomže požádal hlavu státu o schůzku, ale už minulý týden se podle dvou zdrojů HN sešel s hradním poradcem Martinem Nejedlým.

Poche a Zeman mají dlouhodobě vypjatý vztah. Vyostřil se letos, kdy před volbou prezidenta tento europoslanec podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Vedení ČSSD se po Zemanově jasném vyjádření, že zvažovaného kandidáta na post šéfa diplomacie do vlády jmenovat nebude, svého člena zastalo. To dokresluje moc tohoto politika, netají se tím, jak ho zákulisní vyjednávání baví. Pomohl například Hamáčkovi i Zimolovi získat posty v čele strany.

Poche, který patří mezi ostré prezidentovy kritiky, ale potřebuje zastánce na Hradě.

Miroslav Poche

Jeho politickou kariéru na čas zastavila aféra, kdy sponzorský dar 200 tisíc nepředal do stranické pokladny, ale rozepsal na kolegy. V Praze patří mezi nejvlivnější zákulisní hráče ČSSD. Moc má i díky tomu, že v minulosti byl místopředsedou Mladých sociálních demokratů. Členem ČSSD je od roku 1997. Byl zastupitelem hlavního města, angažoval se i na radnici Prahy 3. V roce 2014 uspěl ve volbách do Evropského parlamentu.

Miloš Zeman aktuálně odmítá zvažovanou kandidaturu Pocheho na ministra zahraničí, oficiálně to odůvodnil jeho vstřícným vztahem europoslance k migraci.

Poche, Nejedlý a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček zmíněné setkání nepopřeli. Europoslanec nejprve tvrdil, že neví, co dělal v pondělí, kdy ke schůzce s Nejedlým mělo dojít. Setkání s poradci prezidenta nicméně HN přiznal. "Pokud se s některými lidmi z okolí pana prezidenta scházím, tak se snažím získat informace, jaké jsou názory pana prezidenta," uvedl Poche s tím, že nebude komentovat otázku, zda se viděl s Nejedlým.

Kromě vztahu s Hradem musí Poche řešit i potíže ve straně. Jeho jméno na seznamu možných ministrů vyvolalo mezi kolegy napětí.

To se politik nyní pokouší napravit tím, že všem rozeslal dopis.

Nemají ho v oblibě hlavně členové z okolí prvního místopředsedy Jiřího Zimoly či senátora Jiřího Dienstbiera.

"Podle mne vyvolávají napětí všichni, kdo jsou schopni vybudovat nějakou koalici a mají za sebou poměrně významný počet lidí," obhajuje Pocheho šéf pražské ČSSD Petr Pavlík.

I v Praze je přitom část strany nespokojená s chováním europoslance. Kolegové mu vytýkají aroganci a to, jak autoritativně prosazuje exnáměstka ministra obrany Jakuba Landovského na pozici lídra kandidátky pro magistrátní volby.

"Ano. Můj styl je razantní," připouští Poche. Říká, že Landovského kolegům nenadiktoval. Debaty o lídrovi se podle něj teprve rozjíždějí.

Členská základna nyní v referendu hlasuje o vstupu ČSSD do vlády s hnutím ANO. Důležitá budou i jména případných ministrů a kontroverzní kandidáti, jako je Poche, mohou rozhodnutí ovlivnit. I tady se však může projevit vliv muže, o němž kolegové s nadsázkou říkají, že v ČSSD nepamatují hlasování, které by nedopadlo tak, jak si Poche přeje.