Hnutí ANO prý nemá žádný "plán B" pro případ, že by ČSSD ve vnitrostranickém referendu neschválila vstup do vlády. Už jen při pohledu na hladce fungující hlasovací mašinu ANO, KSČM a SPD ve sněmovně zní tento výrok místopředsedy hnutí Richarda Brabce jako špatný vtip. S údajně neexistujícím "plánem B" je to totiž jako se zprávami legendárního rádia Jerevan. Ve skutečnosti nejde o "plán B" (Babiš premiérem), ale o "akci Z" (dejme tomu Zeman uspokojený). A nepochází z lůna ANO, nýbrž z dílny českého prezidenta.

Zatím pochopitelně není jasné, jak se sociální demokracie rozhodne. Po prvním týdnu referenda mírně převažují příznivci vládního angažmá (57 procent), ovšem zatím odvolilo jen 15 procent stranických buněk. Každopádně to bude napínavé i těsné.

A až do vyhlášení výsledku v půli června se mohou politici ANO utěšovat, že jejich vláda s ČSSD, podporovaná komunisty, je jedinou variantou ve hře.

Jenže co když to nevyjde? Co dál? Ještě před dvěma týdny nenechával Andrej Babiš nikoho na pochybách, že jako obvykle přemýšlí o deset tahů dopředu. A že má jisté náhradní řešení. Prohlásil, že kdyby koalice se sociálními demokraty neklapla, může se zkusit domluvit s ostatními stranami na předčasných volbách.

To je ale jenom strašák na váhající členy ČSSD. K vyvolání předčasných voleb by Babiš potřeboval buď mít za sebou tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády, což nemá, nebo disponovat 120 hlasy ve dvousetčlenné sněmovně.

Což taky nedisponuje. Protože komunistům a okamurovcům se docela dobře daří za současného rozložení sil a tradiční strany naopak nemají zájem riskovat Babišovo eventuální posílení.

A tak "plán B" pro Babiše i pro hnutí ANO nakonec přišel zvenčí. Z Hradu. Miloš Zeman se minulý týden nechal slyšet, že dodrží slib a jmenuje Andreje Babiše napodruhé premiérem, i kdyby se sociální demokraté rozhodli do vlády nevstoupit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru