Americký prezident Donald Trump stojí na prahu obchodní války. Ale nejen s Čínou, které vyhrožoval už v prezidentské kampani v roce 2016. Do zásadního střetu USA vstupují i se svým nejsilnějším spojencem − s Evropskou unií.

 Trump rozhodl o uvalení cla na dovoz evropské oceli a hliníku do USA. Zavedení cel oznámil už v březnu, následně Evropské unii a několika dalším zemím udělil dočasnou výjimku. Evropané se snažili cla odvrátit, kromě jiného Washingtonu nabídli, že by více otevřeli energetický trh EU dovozu plynu z USA.

Trump a obchod

Nahoru a dolů s Čínou

◼ Od prezidentské kampaně 2016 Donald Trump avizoval, že si na Pekingu vynutí snížení obrovského obchodního deficitu. Jeho administrativa hrozila cly na dovoz čínského zboží v celkové hodnotě 150 miliard dolarů. Peking varoval, že recipročně uvalí cla na dovoz z USA. Minulý týden ale přišlo překvapení, když obě strany od svých hrozeb ustoupily. Včera ale přišel další obrat. Trump oznámil, že na čínský dovoz uvalí cla v objemu 50 miliard dolarů a čínským technologickým firmám zpřísní podmínky pro investice v USA.

Hrozící válka s EU

◼ Americká cla na dovoz oceli a hliníku do USA by EU poškodila, ale neměla by zásadní ekonomické dopady. A proto je i připravovaná reakce EU omezená, zaměřená výběrově na výrobky, kde by přiškrcení dovozu do EU způsobilo problémy klíčovým členům Kongresu. Například na bourbon z Kentucky, odkud je šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell. Případné tarify na dovoz aut by ale už byly tvrdým útokem na nejsilnější zemi EU Německo, tamním automobilkám by se export do USA ročně zdražil o sedm miliard dolarů.

Otazníky kolem ZTE

◼ Proč Trump omilostnil čínskou telekomunikační firmu ZTE? Podle střízlivého výkladu jde o ústupek Pekingu, aby Washington dosáhl širší, obecné obchodní dohody s Čínou. Někteří Trumpovi kritici ale upozorňují, že rozhodnutí se časově překrylo s povolením dalších licencí pro podnikání v Číně, které Peking udělil firmě jeho dcery a poradkyně Ivanky Trumpové.

Vedle tarifů, které činí 25 procent na ocel a 10 procent na hliník, Washington ještě zvažoval možnost zavedení kvót. Požadoval, aby EU snížila budoucí dovoz oceli do USA na 90 procent exportu z roku 2017. Pro unii je ale zatím i tento požadavek nepřijatelný a už má vypracovaný návrh odvetných cel na dovoz amerického zboží do Evropy.

V první fázi by šlo o zboží v hodnotě 2,8 miliardy eur, což je zhruba 1,2 procenta celkového loňského amerického exportu do EU. Jenže Trump už mezitím naznačil, že konflikt by mohl eskalovat ve skutečnou obchodní válku. Nedávno oznámil, že by mohl zavést cla − ve výši 25 procent − na dovoz aut do USA. Ze zemí EU by to nejvíce postihlo Německo, které loni do USA vyvezlo 1,7 milionu vozů v hodnotě 41 miliard dolarů.

Zbývá vám ještě 30 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak dopadne celní válka na Ameriku?
  • Jak se k Trumpovu kroku staví američtí politici?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se