S napětím se čekalo, k jakému závěru dospěje sedm hospodářsky nejvyspělejších mocností na svém summitu v kanadském La Malbaie. Průběh jednání byl poznamenán obchodními třenicemi mezi USA a jejich partnery. Schválené prohlášení, v němž se lídři skupiny G7 zavázali bojovat proti ochranářství, je výsledkem těžce vybojovaného kompromisu a vyznívá povzbudivě.

Zprvu se zdálo, že mezi USA na jedné straně a Kanadou, Japonskem, Německem, Británií, Francií a Itálií na straně druhé zavládl optimistický duch. Ale za pár hodin po skončení summitu bylo všechno jinak. Postaral se o to prezident USA Donald Trump, který svůj souhlas se závěrečným prohlášením skupiny G7 odvolal.

Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho "falešná prohlášení". Měl je pronést poté, kdy Trump odletěl z Kanady rovnou do Singapuru, kde se zítra sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

"Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské," napsal na svém twitterovém účtu Trump.

Jeho tweet podle Johna Kirtona, sledujícího politiku G7 na Torontské univerzitě, dokazuje, že prezident rád útočí na lidi, s nimiž předtím přátelsky jednal.

Mluvčí kanadské vlády posléze odpověděla, že premiér Trudeau nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně, nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem.

Evropští účastníci nemohli podle listu The Wall Street Journal zprvu uvěřit, že Bílý dům svůj souhlas s klíčovým dokumentem odvolal. Evropská unie dala následně najevo, že se její postoj k závěrům summitu nemění. "Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci," sdělil v noci na neděli mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Účastníci summitu podpořili pokračování sankcí proti Rusku, které bylo z někdejšího seskupení G8 vyřazeno v roce 2014 kvůli anexi ukrajinského Krymu. Prezident Trump proto překvapil názorem, že Rusko by se mělo vrátit, aby se mohlo obnovit jednání velmocí v podobě skupiny G8. "Myslím, že by to byl korektní krok," prohlásil Trump.

Návrat Ruska k jednacímu stolu podporuje také Itálie. "Okamžité zrušení protiruských sankcí ale nepožadujeme," uvedl nový italský premiér Giuseppe Conte. Spolková kancléřka Angela Merkelová je však přesvědčena, že pro pozvání Ruska ještě nejsou ty správné podmínky.

Prezident Vladimir Putin na to reagoval slovy, že Rusko si odchod ze skupiny G8 nezvolilo samo a se Západem si přeje jednat. "Rádi všechny přivítáme u nás v Moskvě," cituje Putina hospodářský list Kommersant.