Výkonný ředitel amerického telekomunikačního obra AT&T Randall Stephenson vsadil všechno − dosavadní kariéru i svou budoucnost − na jednu kartu. Na převzetí koncernu Time Warner, který podniká ve filmovém průmyslu, médiích a telekomunikacích a vlastní například televizní kanály CNN, HBO či studia Warner Brothers. A tato sázka Stephensonovi vyšla. Po dlouhých měsících nejistoty má osmapadesátiletý rodák z Oklahomy, jehož otec podnikal v chovu dobytka, konečně důvod k oslavám. Získal souhlas soudu, na který se dříve obrátilo americké ministerstvo spravedlnosti. Obávalo se, že sloučení obou podniků poškodí hospodářskou soutěž a nakonec na to doplatí američtí spotřebitelé vyššími cenami. Jenže to se ministerstvu nepodařilo dokázat a soud fúzi schválil bez jakýchkoliv podmínek.

Znamená to, že ani jedna společnost se nemusí zbavovat svých aktiv. To je důležitá zpráva i pro tuzemskou televizi Nova, která patří pod křídla společnosti CME, v níž má majoritní podíl právě Time Warner. O možném prodeji Novy se už delší čas spekuluje. Podle analytiků sice není jasné, jak se jí rozhodnutí amerického soudu dotkne, tlak na změny v portfoliu CME je ale nyní výrazně menší.

Pro Stephensona bylo ve hře opravdu hodně. Pokud by obchod nevyšel, musel by AT&T vyplatit Time Warneru stovky milionů dolarů za zmařený obchod. Neúspěch by podle zdrojů deníku Wall Street Journal také vedl ke Stephensonově pádu. Přišel by tak o křeslo výkonného ředitele, v němž sedí už deset let. Nyní se stane šéfem celé společnosti, jež vznikne sloučením obou obrů.

Stephenson neměl proti sobě jen ministerstvo spravedlnosti a dlouhý soudní proces, ale i některé politiky. Obavy z fúze, kterou firmy oznámily uprostřed prezidentské kampaně v roce 2016, vyjadřovali i někteří politici, včetně tehdy ještě jen republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

"Je to příliš velká koncentrace moci v rukou příliš malého množství lidí," uvedl tehdy s tím, že pokud se stane prezidentem, převzetí zabrání. Trump si už tehdy stěžoval, jak o něm a jeho kampani informuje zpravodajská televize CNN. Tu i nyní často obviňuje z šíření fake news, tedy falešných zpráv.

Když se v roce 2007 Stephenson postavil do čela společnosti, dostal radu od svého předchůdce Eda Whitacra. "Nejste tu proto, abyste tato aktiva jen udržel. Je tu hodně práce. Zajistěte, že firma poroste," řekl mu. A touto radou se Stephenson řídí. Jedním z jeho dosud největších obchodů bylo převzetí tehdy největšího provozovatele satelitní televize DirecTV s 20 miliony předplatitelů. Tu získal v roce 2014 za 48,5 miliardy dolarů.

Nyní s převzetím Time Warneru vstupuje také do světa filmového a mediálního průmyslu, což ho staví na roveň takovým magnátům, jako je třeba Rupert Murdoch, který ovládá mediální skupinu 21st Century Fox, nebo John Malone, jenž vlastní společnost Liberty Global.

Ne vždy byla ale štěstěna na Stephensonově straně. V roce 2011 právě americké ministerstvo spravedlnosti zablokovalo jeho snahu převzít americkou divizi mobilního operátora T-Mobile za 49 miliard dolarů s tím, že by to ohrozilo konkurenci. To oslabilo Stephensonovo postavení ve firmě, jež navíc musela T-Mobilu vyplatit "odškodné" celkem ve výši čtyř miliard dolarů.

Stephenson si také pohrával s myšlenkou na převzetí britského Vodafonu. K tomu ale nikdy nepřikročil. Obával se, že podobná transakce by se dostala pod drobnohled přísných evropských regulátorů.

To už je ale historie. Nyní šéf AT&T může slavit úspěch, který možná změní podmínky v celém zábavně-mediálním trhu. Soud vyslal signál i dalším firmám, které o podobných nákupech zatím jen uvažovaly. Jak píše americký deník New York Times, mnozí investoři i šéfové velkých firem šestitýdenní soudní proces bedlivě sledovali, aby zjistili, jaký vliv by to případně mohlo mít na jejich vlastní plány.

Například mediální a telekomunikační společnost Comcast už dříve zvažovala podání nabídky na převzetí části aktiv společnosti 21st Century Fox, jenže raději vyčkávala až do konce tohoto soudního procesu. A krátce po zveřejnění kladného rozsudku Comcast svou nabídku opravdu podal. Tím vyzval na souboj společnost Walt Disney, jež se už loni dohodla na koupi většiny aktiv 21st Century Fox. Očekává se, že mezi oběma nápadníky nyní vypukne "nabídková" válka. Ta může trvat až měsíce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru