Když se europoslanec Miroslav Poche v posledním roce chopil role hlavního zákulisního vyjednavače pražské ČSSD, byl obvykle úspěšný. Dokázal třeba prosadit své spojence do čela kandidátky pro loňské parlamentní volby nebo letos do vedení strany. Teď se ale jeho jméno stalo klíčovou kartou ve vyjednáváních o nové vládě Andreje Babiše (ANO).

Kvůli jeho nominaci na post ministra zahraničí se ČSSD dostala do ostrého střetu s prezidentem Milošem Zemanem, komunisty i premiérem Babišem, kteří ho ve vládě nechtějí navzdory přání vedení sociální demokracie.

Čtyřicetiletému Pochemu hrozí největší prohra v jeho dvacetileté politické kariéře. Na porážky si přitom od aféry z roku 2010 postupně odvykl.

Tehdy musel na pokyn vedení strany opustit funkce v ČSSD, protože se ukázalo, že stranu sponzoroval takovým způsobem, aby se z peněz nemusely platit daně. Kauza se rozhořela poté, co Poche novinářům nešikovně vysvětloval, co dělá s ročním příjmem přes 1,6 milionu korun, který bral v dozorčí radě Pražské energetiky.

To jeho rychle nastartovanou kariéru na čas zabrzdilo. Strana ho "odklidila" na kandidátku do Evropského parlamentu, kam byl v roce 2014 zvolen. Příští rok mu ale končí mandát a nabídka pozice ministra zahraničí je po dřívějších problémech nečekanou pointou.

Nyní to ale vypadá, že se kariérního vrcholu v podobě ministerského křesla nejspíš nedočká. Je navíc možné, že kvůli Pochemu zamýšlená vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty vůbec nevznikne.

Sociální demokraté v pátek slavnostně oznámili, že jejich členové v referendu schválili účast v Babišově vládě. Už tehdy bylo známo, že Poche v ní má být ministrem zahraničí. Jenže Babiš šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi o pár hodin později vzkázal, že Pocheho do vlády nenavrhne, protože takový kabinet by nezískal důvěru KSČM. A Poche navíc dlouhodobě vadí i Zemanovi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.