Jiří Merz si postavil v Liberci dům a namontoval do šikmého výjezdu z garáže vytápění. Když po první zimě přišla faktura za elektřinu, byl zděšen. Propálil 30 tisíc korun navíc. To ho tak vytočilo, že vymyslel elektronickou krabičku, která inteligentně sleduje odběr elektřiny. Připojí se k elektroměru a ročně lze s její pomocí ušetřit několik tisíc. Přestože je Jiřímu Merzovi přes šedesát, založil novou firmu. Zájem už má třeba ČEZ nebo Pražská plynárenská.

Bohdan Tětiva má desetiletého syna. Aby potomkovi lépe šel hokej, vynalezl přístroj, který zlepšuje hokejové dovednosti. Speciální brýle, hokejka se senzory, software. Na veletrhu CES v Las Vegas byl za hvězdu. A v létě otevírá v Bostonu kancelář.

Mladého Davida Prantla vždy bavilo počasí, už ve třinácti o něm spustil první webovou stránku. Nyní se o jeho aplikaci Ventusky zajímá NASA. Je unikátní tím, že zobrazuje počasí celého světa a využívá data jednotlivých národních meteorologických ústavů.

V aktuálním Ekonomu přinášíme příběhy Čechů, kteří vymysleli unikátní produkty a rozjíždějí byznys. Kde shánějí peníze? S jakými úskalími se potýkají?

Hezké čtení

Související