Děti zítra dostanou vysvědčení a v nejedné rodině roste v předtuše pohromy úzkostné napětí. Čtyřka nebo trojka mohou rozpoutat bouři, či dokonce rodinný rozvrat. Někde děti dostanou "kartáč" i tehdy, pokud celoroční bilancování jejich školních výsledků naruší jakékoliv oblé tvary v souvislém sloupci jedniček. Je to absurdní, ale děje se to na konci každého června.

Většina učitelů oznámkuje žáka ve svém předmětu číslem pro rodiče jednoduše pochopitelným, tedy takovým, které na základě svých vlastních zkušeností vyžadují. Přitom si ale neuvědomují, co všechno se za takovým číslem skrývá a jakou zprávu vlastně nese.

Společnost Scio kupříkladu před pár lety porovnala známky, které děti dostávají v matematice na druhém stupni základních škol, s výsledky standardizovaných testů. Ukázalo se, že dívky mají z tohoto předmětu v průměru o stupeň lepší známku, i když testy neukazovaly, že by měly i lepší znalosti. Dá se předpokládat, že důvodem je menší "problémovost" dívek a jejich větší svědomitost, poslušnost. Řada dospělých si z vlastní zkušenosti vzpomene na to, jak se sama dostala do střetu s učitelskou autoritou a co to pro ně v mnoha případech znamenalo. Známka prostě "obsahuje" mnohem více než jen rigorózní posouzení toho, jak si žák osvojil látku.

Je naprosto neoddiskutovatelné, že různé školy mají různě nastavenou úroveň známkování. Stejný výsledek v jedné škole je hodnocen jedničkou, jinde trojkou. Totéž se děje uvnitř jednotlivých škol, každý učitel má jiný metr.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru