Na otázku, zda nás čeká další zpomalení a další krize, lze říci zcela jistě: čeká. Jen přesně nevíme kdy. Stejně jako podzim přichází po létě, večer po dni − vše, tedy technologický vývoj i nálada ve společnosti a ekonomice, se pohybuje v cyklech. Je čas zasévat a je čas sklízet, je čas stavět a je čas bourat, je čas objímat a je čas přestat v objímání, praví prastará biblická kniha Kazatel.

Ekonomickým cyklům chronicky nerozumíme. Tedy teorií je plno (na každý jev lze najít nekonečně zpětných vysvětlení) − ale Nobelovka stále čeká na člověka, který krizi dokáže systematicky předpovědět.

Kdybychom ji dokázali hodnověrně předvídat − ostatní o tom přesvědčit a zároveň je přinutit použít vhodné protiopatření − ke krizi by ani nedošlo. Krize bude prozatím vždy černou labutí. Přiletí nečekaně.

Mnoho ukazatelů západních ekonomik vykazuje velice pozitivní čísla − podobně jako před finanční krizí, která začala probublávat na povrch před jedenácti lety v létě 2007. Inflace je nízká, růst slušný a to platí nejen u nás, ale v celém západním světě. Americká ekonomika roste tempem 4,6 % (což je na USA skutečně hodně) a zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by měla mít příliš velké obavy z vysoké inflace. USA se zároveň těší rekordní nezaměstnanosti, totiž 3,8 %, nejnižší od dubna roku 2000. Což je málo i na tradičně "přezaměstnanou" Ameriku.

Tamní ekonomové se ale právem obávají, že nezaměstnanost přestane fungovat jako poklička na bobtnající inflaci. Ta na nás může vyskočit jako pružina stlačovaná po mnoho let extrémně nízkými úrokovými sazbami a dalšími operacemi, které byly ekonomice píchány do žil jako doping. Ekonomika se za ta léta mohla stát na nízkých sazbách závislou, kdo ví.

Centrální banky a s nimi celé ekonomiky se každopádně pouštějí na neprobádanou půdu. Nikdy v historii nebyly sazby uměle drženy tak nízko a tak dlouho. Z tohoto režimu jsme nikdy nevystupovali − můžeme jenom odhadovat na základě spekulativních modelů (které vydrží do příslovečného prvního výstřelu), co tato bezprecedentní změna udělá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru