Když Radim Jančura v jedné z restaurací na pražském hlavním nádraží u piva vysvětluje, jak si představuje dopravu budoucnosti, získá posluchač dojem, že z té současné nezůstane kámen na kameni. Byznysmen s bydlištěm v obci Bílovice nad Svitavou je přesvědčen, že bude odumírat veškerá regionální doprava, autobusová i vlaková. "Ten trend je neúprosný, regionální doprava odumírá už teď. Zůstanou zde jen školní autobusy, tak jako to je v Americe," tvrdí podnikatel.

Veřejná doprava podle jeho názoru dost dobře nemůže konkurovat v rychlosti a pružnosti automobilové, když relativní cena aut i jejich provoz v čase (s rostoucími mzdami) stále klesá.

Proto je podle něj neekonomické a nerozumné ve větším objemu investovat do místních železničních tratí, kde jezdí jen lokálky.

Do tohoto trendu podle Jančury velmi razantně − nejpozději do deseti let − promluví i samořiditelná auta. Ta umožní cestování osobními vozy i těm, co auto a řidičák nemají. A to za cenově příznivějších podmínek než dnes taxíky.

"Lidé si přes nějakou aplikací auto přivolají a budou si také moci zvolit, zda z bodu A do bodu B pojedou sami, nebo s někým dalším. Od toho se bude odvíjet cena. O náklady se tak podělí," přibližuje Radim Jančura, jak by samořiditelné vozy mohly v regionech převzít roli veřejné dopravy.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru