Byly tři hodiny ráno a na nočním stolku se rozezněl mobil. Naučeným pohybem po něm sáhl a vypnul nepříjemný zvuk budíku. Chvíli zápasil s pokušením pokračovat ve sladkém spánku. Pak se ale přemohl a tiše se vysoukal z ložnice. Otevřeným oknem proudil do bytu těžký vzduch srpnem rozžhaveného velkoměsta. Nechtěl zbytečně ztrácet drahocenné minuty. Rychle na sebe oblékl zelenou košili a golfky stejné barvy, z trezoru vzal zbraň a za chvíli už v obstarožní škodovce uháněl mimo dosah oranžové záře pouličního osvětlení.

Když vystupoval v honitbě z auta, na východě už měla obloha znatelně světlejší odstín. Vzduch byl prosycen chlebovou vůní dozrávajícího obilí a všude byl klid. Milan dobře věděl, že je to klid pouze zdánlivý. Mnohokrát se už ve svém mysliveckém životě přesvědčil o tom, že člověka v otevřené krajině v každou denní i noční dobu pozorují desítky párů očí zvířat, která jsou navíc vybavena mnohem dokonalejšími smysly a instinkty, než má člověk. Jedinou výhodou druhu Homo sapiens je tak jeho inteligence a schopnost poučit se z chyb a proher, které při lovu prožil.

Když si věšel kolem krku moderní dalekohled, napadlo ho, že člověk vyvažuje své nedokonalé smysly stále lepšími pomůckami, které na druhou stranu umožňují uspět na lovu i těm, kteří postrádají potřebné znalosti i šikovnost. Do povědomí se mu v té souvislosti vkrádaly vzpomínky na stále početnější zástup samolibých snobů, pro které se stal lov způsobem jejich sebeprezentace. Jejich poznávacím znamením jsou většinou luxusní SUV, drahé zbraně osazené ještě dražším nočním viděním a iracionální touha po trofejích, které pro ně nejsou ani tak připomínkou prožitého lovu, jako spíš důkazem, že si za své peníze mohou koupit téměř vše − životy vzácné trofejové zvěře nevyjímaje.

Konečně dorazil k žebříku. Až potřeba soustředit se, aby co nejtišeji vystoupal k sedátku umístěnému v koruně vzrostlého akátu, mu pomohla zaplašit nepříjemné myšlenky. Ptáci vítali první paprsky slunce. Z pole se ozvalo nezaměnitelné "verr, verr", následované voláním "pět peněz, pět peněz" − to křepelčí kohoutek zkoušel opožděnou píseň lásky. Rozeznal zpěv kosa, potěšil ho skřivan. Evokoval v něm vzpomínku na prastarou ilustrovanou knížku dětských říkadel, kterou miloval. Byl v ní vyobrazen sedlák, který s koníkem oral pole a k práci jim prozpěvoval právě skřivánek. Dodnes si vybavoval, že hned na další stránce byl pan myslivec s hnědobílým ohařem na lovu koroptví. Musel se usmát, když si představil, jak by svým dětem vysvětloval ty výjevy z kdysi běžného vesnického života. Koroptev je dnes téměř ohroženým druhem, zpěvné ptactvo na tom není o mnoho lépe. I tak běžné druhy jako pěnkava, vrabec, strnad nebo právě skřivánek dnes potkáváme jen výjimečně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.