Půdu nikdy neprodávej, půda je grunt, říkávali naši prarodiče za první republiky. Tehdy ovšem v zemědělství pracovalo zhruba 3,3 milionu obyvatel Československa a půda byla přímým prostředkem obživy. Dnes v zemědělství pracuje sto tisíc lidí a ti, kteří půdu obdělávají, z velké části nejsou jejími vlastníky. Ceny půdy mezitím rostou, v roce 2017 zaplatil zájemce za hektar 3,5násobně víc než v roce 2004.

Přesto vztah k půdě zůstává něčím výjimečným. A nemusí jít jen o názor drobných zemědělců, který lze shrnout do věty: "Rodiče mají dům, my máme dům, děti mají dům, půda nás živí, tak proč bych prodával, když nemusím." I proto je celkový obrat obchodu s půdou relativně malý, podle informací Farmy.cz se pohybuje kolem 20−25 miliard korun za rok.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru