Každý válečný konflikt musí jednou skončit. Tak proč by to nemělo po sedmi letech platit i o Sýrii? Pokud bychom měli brát vážně červencový verdikt Nejvyššího soudu Ruské federace, který rozhodoval o azylových žádostech uprchlíků ze Sýrie, tak události, které "se tam odehrávají, mají spíše rysy protiteroristické operace než klasického vojenského střetu". Proto podle něj není pro udělení azylu důvod. Jinými slovy, válka skončila a možná ani nikdy nebyla. Jiná část rozhodnutí uvádí, že do země proudí humanitární pomoc, stejně jako pomoc lékařská a že uprchlíkům po návratu nehrozí ani pronásledování, ani jiné nehumánní zacházení.

Pozoruhodný výnos vysoké soudní instance opomíjí fakt, že ze Sýrie stále utíká spousta lidí. Od počátku konfliktu jich zemi opustilo přes šest milionů, což představuje celou jednu čtvrtinu všech uprchlíků na světě. První se na cestu vydali v roce 2011. Nejdříve v ulicích syrských měst propukly pokojné protesty proti režimu Bašára Asada. Muselo ale uplynout několik měsíců, kdy do demonstrujících pálili ze střech vládní ostřelovači a kdy do nich najížděly tanky. A až když se mezi protestující začali mísit radikální islamisté čerstvě propuštění ze syrských věznic, pokojné pochody vystřídal ozbrojený boj. Režim mohl vyrukovat s tezí, že každý, kdo proti němu vystupuje, je terorista. Teprve tehdy nabrala uprchlická vlna na síle.

Dříve osvědčený postup ale nezabíral. Asadovský režim před pádem zachránila před třemi lety až ruská vojenská intervence poté, co nedokázal odolávat tlaku především teroristické organizace Islámský stát. Moskva zaplnila vakuum vytvořené obamovskou diplomacií, která nedostála svému závazku, že Asada potrestá za útoky chemickými zbraněmi.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru