Česko odmítlo pomoci Itálii s řešením problému se 450 migranty z rybářské lodi. Rozhodnutí Babišovy vlády nepřevzít ani jednoho ocenila i jinak nesmiřitelná opozice, TOP 09 a KDU. Máme tady málem celonárodní politický konsenzus. Přesto je to chyba. Jak z pohledu spojeneckých vazeb Česka, tak z pohledu obecné lidskosti.

Spojenectví vždy stojí na ochotě nezištně pomáhat, když je spojenec v průšvihu. A to i za cenu, že to nebude pohodlné. Tím se mimochodem spojenectví liší od obchodních partnerství, kde se každý chová z definice sobecky. Obchodních partnerů můžete mít hromadu a střídat je jako ponožky, podle toho, co se zrovna šikne. Mezi spojenci je ale klíčová důvěra; stabilní vazba přesahující hranice krátkodobé výhodnosti. Nyní nás tedy spojenec v EU a NATO požádal o zcela konkrétní, nezištnou pomoc, a my jsme odmítli. Nejenže to není správné, ale ani dlouhodobě výhodné. Pokud budeme princip spojenectví takto nabourávat, jak máme čekat, že nám bude pomoženo, až to budeme potřebovat pro změnu my?

Ano, prý budeme Itálii pomáhat jinak (finančně, pošleme policisty…). Je to ale legrační alibismus. Zhruba jako když někdo, kdo visí z okraje střechy, volá: "Podejte mi ruku," a vy na něj: "Nepodám, ale můžu vám nabídnout koblihu." Směšné. Tak jako dnešní Česko se nechová spojenec, ale filuta, alibista, cynik.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru