Applu, Googlu či Facebooku už nesmí procházet, že v zemích Evropské unie neplatí téměř žádné daně. V rozhovoru pro britský list Financial Times to řekl rakouský ministr financí Hartwig Löger.

Rakušané, kteří právě předsedají Radě EU, hodlají podle Lögera do konce roku mezi členskými státy dojednat dohodu o novém zdanění velkých technologických firem. Nová daň z obratu, kterou už v březnu navrhla Evropská komise, by zemím sedmadvacítky měla každoročně dohromady vynést až pět miliard eur (129 miliard korun).

Zavedení taxy ale zatím není vůbec jisté. Proti plánu se staví unijní daňové ráje, jako je Irsko či Lucembursko. Analytici zase varují, že by opatření zaměřené proti technologickým korporacím, mezi nimiž dominují firmy z USA, prohloubilo současnou obchodní válku mezi unií a Spojenými státy.

Evropské tahanice o daně

◼ Zvláště velké evropské státy technologické korporace podezřívají, že jim na daních platí méně, než by měly. Obvykle to pak řeší jednáním s danou firmou, na jehož konci je doplacení alespoň části požadované sumy. Apple se takto v roce 2015 dohodl s Itálií na doplacení 300 milionů eur. Google zase Velké Británii předloni doplatil 130 milionů liber.
◼ Francie, která kvůli údajným daňovým nedoplatkům prošetřovala Google, naopak úspěšná nebyla. Země loni po firmě požadovala na daních doplatit 1,1 miliardy eur. Soud ale uznal, že Google v zemi ve zmíněné době nepůsobil, takže zdaněn být nemůže. Firma zde sice měla své kanceláře, veškeré tržby ale probíhaly přes její irskou centrálu.
◼ Dosud největší daňový nedoplatek v zemích EU musel uhradit Apple Irsku. Evropská komise prokázala, že Irsko od firmy vybíralo daň nižší než jedno procento. Tamní korporátní taxa přitom dosahuje 12,5 procenta. Komise proto zemi předloni nařídila, aby od Applu vybrala nedoplatek daně ve výši 13 miliard eur. Irsko, které na nízké daně láká globální společnosti, se dlouho zdráhalo sumu vymáhat.

"Nemyslím si, že by bylo správné čekat, až se otázka danění technologických společností vyřeší na globální úrovni," řekl FT rakouský ministr Löger. Jednání budou podle něj tvrdá. "Očekáváme ale, že dospějeme k základu budoucích řešení," dodal Löger.

Podle BBC označily velké technologické společnosti daňový plán za "populistický a chybný" a dá se čekat, že se proti němu budou bránit. Šéf Googlu Sundar Pichai přitom letos v lednu uvedl, že se jeho společnost vyšším daním nebrání. "Nejde ani tak o to, jakou sumu na daních zaplatíme, ale jak bude rozdělena mezi státy unie," uvedl.

Google daní méně než Seznam

Technologické giganty v zemích EU v současnosti platí daně jako kterákoli jiná firma. Společnosti jako Google či Apple obvykle působí na všech unijních trzích a na každém z nich každoročně utrží desítky až stovky milionů eur. Příjmy ale daní pouze ve svých evropských centrálách, které se obvykle nacházejí v Irsku, Lucembursku či Nizozemsku, tedy státech s nízkými korporátními taxami. Ostatní země kvůli tomu přicházejí zkrátka, což je vidět třeba na příkladu internetových vyhledávačů Seznam.cz a Google v Česku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru