Společnost Huawei, která vedle mobilních telefonů vyrábí servery či modemy a k tomu staví telekomunikační infrastrukturu, chce v Česku vstoupit do byznysu s kybernetickým zabezpečením státních institucí. Technologický koncern už si proto podle webu Lupa.cz požádal o bezpečnostní prověrku u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V zemích západní Evropy přitom čínská firma čelí podezření z průmyslové špionáže. V USA, Indii či Austrálii má navíc kvůli tomu dveře k citlivým státním zakázkám zavřené.

Na podobných projektech pro Česko se Huawei zatím podílet nemohl. Teď se ale společnost rozhodla změnit strategii a vyřídit si potřebná povolení pro práci s utajovanými informacemi na stupeň důvěrné. Po získání prověrky by se tak Huawei mohl například ucházet o zakázky na zabezpečení elektronické komunikace české policie nebo strážení citlivých digitálních dat armády.

"Jsme etablovaným dodavatelem technologií a tímto krokem chceme svou pozici upevnit," řekla HN Magda Partyka z tiskového oddělení Huaweie s tím, která potvrdila, že si firma o prověrku požádala. Dodala, že s jejím získáním bude společnost pro úřady i transparentnější.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.