Pro podezření z opisování vysokoškolské práce rezignoval už druhý člen vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). Odchod z kabinetu včera oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál ze sociální demokracie. Nedokázal vysvětlit, proč se některé pasáže jeho bakalářské práce shodují s dřívějšími texty na téma Mládež a volný čas. Nahradí ho stranická kolegyně Jana Maláčová, která se na ministerstvu dosud věnovala rodinné politice.

Krčál řekl, že nad prací strávil hodně času, současně však připustil, že mohl chybovat. Ještě v úterý problém řešil za zavřenými dveřmi na schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Výsledek ale mnozí jeho straničtí kolegové odhadli předem, když upozornili, že Krčál bude muset z úřadu odejít, protože takovou aféru neustojí. A to se nakonec i stalo.

Kvůli podezření z kopírování vysokoškolských diplomových prací už vládu opustila bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Krčála to podle jeho vyjádření přimělo také odejít, přestože své chyby nepovažuje za zásadní. "Vzhledem k politické situaci a k tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, nechci být pro vládu a sociální demokracii přítěží," prohlásil, když oznamoval svůj odchod po 20 dnech.

Titul získal na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Podle serveru Seznam Zprávy se 14 procent jeho bakalářské práce shodovalo s jinými texty. "Chci, aby v české vládě byli lidé, kteří nemusí být vysokoškolsky vzdělaní. Nesmí ale docházet ke zpochybňování jejich kvalifikace," komentoval kauzu místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Martin Netolický.

Babišovi s Hamáčkem tak v kabinetu chybí další ministr. Malá rezignovala po nátlaku médií i poslanců 13 dní po svém jmenování. Kritikům vadilo podezření ze střetu zájmů kvůli podnikání jejího manžela, nejasnosti kolem její koncipientské praxe a zmíněné diplomové práce. Babiš ji ve vládě nahradil právníkem Janem Kněžínkem (za ANO).

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.