Politici se předhánějí, kdo nabídne lepší finanční zabezpečení současným i budoucím penzistům. Pro premiéra Andreje Babiše je stěžejním úkolem důchodová reforma. Jen pár dnů působící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) stačil slíbit, že za dva roky se zvedne průměrný důchod z dnešních zhruba 12 tisíc až na 17 tisíc korun. Nyní už se tento slib pokusí realizovat jeho nástupkyně Jana Maláčová.

O zabezpečení lidí těsně před důchodem se ale politici příliš nezajímají. Přitom ztráta zaměstnání ještě před dosažením důchodového věku je jedním z nejsložitějších okamžiků: nabídek jiné práce je již málo, rekvalifikovat se člověk může jen těžko a zaměstnavatel nechce investovat do někoho, kdo stejně za pár let odejde do důchodu.

Možností, jak se finančně zajistit, je přitom docela hodně − od hledání nové práce, zaregistrování se jako nezaměstnaný až po využívání předčasného důchodu či předdůchodu. "Pro drtivou většinu seniorů je však vyhodnocení finanční výhodnosti jejich možností velmi obtížné. Stát občanům potřebné informace v dostatečně srozumitelné formě zatím neposkytuje," říká ekonom z akademického think-tanku IDEA Jiří Šatava, který se penzím dlouhodobě věnuje. Proto připravil první ucelenou studii finanční výhodnosti jednotlivých možností, kterou má Ekonom k dispozici.

Šatava zdůrazňuje, že po propuštění z práce těsně před důchodem nejde jen o jeden dva roky, kdy dotyčný bude mít nižší příjmy. "Takové rozhodnutí může výrazně ovlivnit jeho příjmy po zbytek života. Například předčasný odchod seniora do důchodu výrazně trvale sníží jeho starobní důchod. A ten u většiny seniorů tvoří jediný zdroj příjmů v poslední čtvrtině života. Pokud se například průměrně vydělávající rozhodne dva roky před penzí vše vyřešit odchodem do předčasného důchodu a na penzi zůstane dalších 30 let, ztráta budoucích příjmů dokonce představuje více než milion korun," vysvětluje ekonom.

Mnoho možností, neznámé následky

Politici a úředníci, kteří mají důchody na starost, se zajímají především o zabezpečení lidí od důchodového věku dál. A je to pochopitelné. Česko stárne.

Vedle reforem či prodlužování věku se tak politici armádě seniorů snaží zalíbit i zvyšováním penzí. Už nyní je jasné, že od ledna 2019 se bude opět přidávat. Sněmovna schválila zvýšení pevné části důchodů o jeden procentní bod na 10 procent průměrné mzdy. Průměrný důchod se zvýší o 918 korun měsíčně.

Čím více se myslí na lidi v penzi, tím méně se myslí na ty, kteří mají důchod "za pár". Poslední velkou změnou bylo zavedení předdůchodů v rámci Nečasovy penzijní reformy v roce 2013, všechny další pokusy o opravdu výraznější aktivní politiku zaměstnanosti příliš dobře nedopadly.

Přitom lidé v předdůchodovém věku jsou jednou z nejohroženějších skupin na trhu práce. Pokud průměrně vydělávající šedesátník ztratí zaměstnání, jen těžko hledá nové. Česko přitom nijak systémově nepodporuje "stříbrnou ekonomiku", tedy využití potenciálu zkušených starších pracovníků, kteří vzhledem ke stárnutí populace budou muset zůstávat na trhu práce čím dál déle. Pokud by se přitom stát lépe staral o seniory před důchodem, mohlo by se mu to za pár let, až tito senioři více zestárnou, vrátit. Jejich důchody by byly vyšší a stát by jim je nemusel dodatečně navyšovat.

Jak neprodělat na předčasném odchodu ze zaměstnání I

Jak neprodělat na předčasném odchodu ze zaměstnání II

Studie think-tanku IDEA modeluje případ seniora, který přišel o práci: do důchodového věku mu chybí dva roky, splnil potřebný počet let sociálního pojištění, měl průměrnou mzdu a ve třetím pilíři důchodového systému si naspořil 250 tisíc. Jde jen o typický případ, ministerstva bohužel neposkytují data, jak pracovní situace skutečných seniorů vypadá.

Šatava upozorňuje, že senior v této situaci se bez dostatku relevantních informací nemusí rozhodnout nejvýhodněji a pak má nuzný důchod. "Jeho budoucí čisté reálné příjmy odvíjející se od různých rozhodnutí se totiž mohou lišit řádově až o stovky tisíc korun," říká Šatava.

Jak nepřijít o milion

Jedna z finančně nejméně výhodných variant pro důchodce s předchozí hrubou mzdou 30 tisíc korun je přežít do důchodu z úspor. Senior nemá příjmy a ještě musí odvádět zdravotní pojistné. Po dosažení důchodového věku by měl sice vyšší čisté měsíční příjmy než ten, kdo se rozhodl pro předčasný důchod, ale nižší, než kdyby se rozhodl pro jakoukoliv další možnost. Za 30 let v důchodu by dotyčný přišel o 897 tisíc korun.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.