Hodinu v čekárně, pět minut v ordinaci. Pak recept na lék, který zase nepomohl. Pacientů, kteří po těchto zkušenostech se standardní zdravotní péčí volí alternativní metody léčby, přibývá. Velké popularitě se těší tradiční čínská medicína.

Na vzniklou poptávku reagují i lékaři. V poslední době roste počet těch, kteří se vedle svého oboru rozhodnou věnovat jejím metodám. Česká lékařská akupunkturistická společnost má dnes zhruba 530 členů a každým rokem jich přibývá. "Poptávka po členství v naší společnosti je především mezi mladými lékaři, a to napříč různými obory," říká předseda sdružení Ladislav Fildán.

Jednou z lékařek, které odešly od klasické medicíny a začaly se věnovat akupunktuře a dalším tradičním čínským metodám, je Štefánia Ebenová. Třináct let pracovala na oddělení kardiochirurgie pražského IKEM, byla i součástí týmu kardiochirurga Jana Pirka. Kvůli svým zdravotním problémům ale prestižní oddělení před několika lety opustila. Když bojovala s nemocí, pomohla jí právě čínská medicína. "Ohromila mě svou účinností, protože jsem se k ní dostala jako pacient," říká doktorka Ebenová.

Jak funguje hradecké centrum

◼ Nejznámější centrum tradiční čínské medicíny se nachází v areálu FN Hradec Králové. Vzniklo před čtyřmi lety a dosud ho navštívily téměř tři tisíce pacientů. Česko-čínskému centru šéfuje český lékař, internista František Musil. V centru zároveň působí i několik čínských doktorů, na které čeští lékaři dohlížejí.
◼ "Všechny pacienty, kteří k nám přicházejí, nejprve musím vyšetřit já jako internista a vyloučit závažná onemocnění, která do sféry tradiční čínské medicíny nepatří," říká šéf centra Musil. Pacienti proto musí před začátkem každé léčby projít běžnými vyšetřeními, jako je rentgen, CT či sono.
◼ "Sleduji nejen to, co mi pacient říká, ale také jakou má u toho barvu hlasu, jestli se zadýchává nebo je v napětí. Dívám se na barvu jeho pleti, na strukturu kůže na rukou. Získám tak o pacientovi velmi mnoho informací, aniž by to věděl," vysvětluje čínský doktor Guan Xin.
◼ Při každém vyšetření pacientů, kteří mají o služby čínských lékařů zájem, musí být tlumočnice. Tedy pokud pacienti neumějí sami čínsky.
◼ Tuto léčbu zdravotní pojišťovny nehradí. Vstupní vyšetření čínským lékařem a série deseti akupunktur vyjde pacienta celkem na 7600 korun.

Na čínské medicíně se jí líbí mimo jiné to, že má na pacienty dostatek času. "Vstupní vyšetření trvá tak hodinu, někdy i déle. Pacienti často říkají, že je to ten nejdůkladnější a nejdelší rozhovor, který kdy s lékařem vedli," poznamenává lékařka. Těší ji, že dokáže pomoci lidem s bolestivými stavy, alergiemi a podobně. Účinnost akupunktury přitom podle ní potvrdilo několik studií.

Tradiční čínská medicína se také loni díky novému zákonu stala součástí českého zdravotnictví. Vznikl nový obor − terapeut čínské medicíny –, který mohou nelékaři vystudovat a získat diplom.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete: Jak měla fungovat klinika tradiční čínské medicíny v Hradci Králové a proč z jejího vybudování sešlo. Na které metody používané v centrech by si pacienti měli dávat pozor. Co přinese nový zákon o léčitelství, který se připravuje na ministerstvu zdravotnictví.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se