V Česku letos vznikla nezvyklá investiční skupina. S cílem zaměřit se na tuzemské firmy, jejich rozvoj a inovace se dalo dohromady jedenáct byznysmenů, finančníků, vědců i bývalých poradců a založili Český strojírenský holding. Přes něj plánují během následujících dvou let investovat až jednu miliardu korun. První firmu koupili již letos v červenci.

"I název ukazuje, že se chceme zaměřit primárně na strojírenství. To má v Česku velkou tradici a my si myslíme, že i velkou budoucnost. Je tu spousta firem, které se podle našeho názoru dají dál rozvíjet," říká v rozhovoru pro HN Jiří Polman, který je jedním z investorů a který celý holding zároveň i řídí.

On sám působil řadu let v chemickém nadnárodním koncernu DuPont, řídil ale i chomutovskou ocelárnu Sandvik. Spolu s ním do holdingu investovala různorodá směsice lidí. Největší podíl má známý finančník a spolumajitel skupiny RSJ Libor Winkler, dále dva bývalí partneři KPMG František Dostálek a Jan Žůrek, několik podnikatelů z různých oborů a nakonec i profesor Vladimír Mařík, expert na robotiku.

Jiří Polman
jarvis_5b6dac9c498e289bcfb39119.jpeg

Jiří Polman je v Českém strojírenském holdingu jedním z investorů. Celou skupinu zároveň i řídí. 

"Každý z těch lidí může přispět nejen penězi, ale i svými zkušenostmi, kontakty, umem a dovednostmi. Myslím, že naše složení je poměrně unikátní. A dává nám to výhodu oproti typickým finančním investorům," vysvětluje fungování holdingu Polman.

I zapojení Maříka či Karla Krause, kteří společně vlastní známou IT vývojářskou firmu Certicon, naznačuje, že se společnost chce do velké míry zaměřovat právě na nové technologie, robotizaci a další inovace. "Nechceme dělat řekněme banální strojírenství, ohýbat plechy či řezat tyče. Chceme sofistikovanější produkty. A posunout je ještě dál," popisuje své plány Polman.

Zatím jediný úlovek holdingu pochází z letošního července a je jím děčínská společnost Karned, která se specializuje na výrobu přípravků na obrábění převážně kovů, ale i dřeva. Jedná se například o speciální vrtáky, řezné a soustružnické nože, nástavce na frézy a další.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru