Vysoké teploty a málo srážek jsou v Česku stále větší problém. Řeší ho jak zemědělci, kterým nedostatek vláhy působí miliardové škody na úrodě, tak i starostové měst. Pomáhají jim v tom firmy, pro které se boj proti suchu stává byznysem. Jednou z nich je brněnský start-up World from Space. Ten díky satelitním snímkům dokáže určit například místa, která dlouhodobě vysychají, a pomoct pak třeba zefektivnit jejich závlahu.

"Při současném velkém suchu, o němž se hodně mluví, se nám ještě nestalo, aby nám třeba lidé na městských úřadech řekli, že by je naše informace nezajímaly," tvrdí Roman Bohovic, který spolu s Janem Labohým firmu před rokem založil.

Brněnský start-up zpracovává volně přístupná data z evropského satelitního programu Copernicus. "Data už nejsou náklad, tím je hlavně jejich zpracování a interpretace. Po Evropě nyní vzniká řada firem podobných nám," říká Bohovic, jenž studoval dálkový průzkum Země na brněnské univerzitě. Právě dostupnost dat ze satelitů ho přesvědčila k tomu, aby začal podnikat. Dříve byly totiž informace tak drahé, že se využívaly jen pro výzkum.

Kromě sucha se start-up zabývá i městskou zelení. Bohovic s Labohým umí z dat rozpoznat místa, kde je vegetace hojnější, a dokážou sledovat její vývoj. Své služby nyní nabízejí jednotlivým městům. Satelitní snímky už si objednali třeba brněnský magistrát. "Ze spolupráce vzejde především analýza zeleně ve městě, která se jinak velmi obtížně mapuje a studuje. Zkoumat se dá také vývoj zastavěnosti území," uvádí mluvčí brněnského primátora Filip Poňuchálek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.