Odborný náměstek je v Česku nedostatkové zboží. Alespoň jednoho postrádá šest ministerstev, některým z nich se ho nedaří získat ani přes opakovaně vypsaná výběrová řízení. O post nejvýše postavených úředníků v resortu není příliš zájem, na některá místa se často nehlásí ani jediný uchazeč. V jiných případech zase ministerstva mezi nízkými jednotkami zájemců vhodného kandidáta nenajdou. Ministerstva zatím tvrdí, že bez nich krátkodobě fungovat schopna jsou.

"Výběrové řízení bylo vyhlášeno třikrát. V prvním nesplňoval žadatel podmínky stanovené zákonem o státní službě. Druhé bylo zrušeno, protože nebyla doručena žádná žádost. Třetí výběrové řízení právě probíhá," popisuje realitu shánění náměstka pro sekci informačních a komunikačních technologií na ministerstvu pro místní rozvoj jeho mluvčí Vilém Frček.

A podobnou zkušenost mají i v dalších resortech.

Náměstek pro státní službu Josef Postránecký tvrdí, že neobsazených je zhruba deset procent postů odborných náměstků a že v takových případech na jejich místech suplují zastupující ředitelé podřízených sekcí nebo jiní náměstci.

Souhlasí s ministerstvy, že to krátkodobě na chod ministerstev nemusí mít zásadní vliv. "Pokud by ale to místo bylo neobsazeno třeba rok nebo delší dobu, potom se to nepochybně může projevit v chodu sekce," říká Postránecký.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.