Existuje v Česku práce, za kterou by se mělo do tří čtyř let platit méně než dvacet tisíc měsíčně? Pokud si dáme dohromady záměry ministerstva práce a sociálních věcí, tak ne. Taková by byla dokonce mimo zákon. Bez ohledu na to, jak lehký a příjemný job by to byl, jak by byla pozice žádaná, jak nízkou kvalifikaci by pro ni zaměstnanec potřeboval. Žádnou roli by nehrálo roli ani to, že by šlo o práci v oblasti s výrazně nižšími náklady na život. Jednoduše: cokoli pod dvacet tisíc by bylo nelegální, i kdyby se na takovou práci stála fronta.

Zní to absurdně? Plán mimo realitu? Přesně k tomu vede záměr ministerstva práce dostat (s jistým přechodným obdobím) minimální mzdu na padesát procent té průměrné. Pokud tedy uvěříme tomu, že se průměrná mzda vyšplhá do příštích voleb na 40 tisíc korun, jak se o tom píše v programu vládní ČSSD.

Průměrný či nadprůměrný příjem má za všech okolností jen menšina zaměstnanců. Komu se to nelíbí − a na levici se takoví vždy najdou −, nechť si stěžuje na zákony matematiky. Ze statistiky je podstatnější medián. Ten dělí společnost na polovinu, která bere méně, a polovinu, která na výplatních páskách najde vyšší sumu.

Pro názornost počítejme dále s reálnými aktuálními čísly z naší ekonomiky. Na začátku roku činil medián mezd 25 674 korun. Průměr byl o šest tisíc výš, 31 661 korun.

Kdybychom medicínu ministerstva řízeného Janou Maláčovou aplikovali na tato čísla, atakovala by minimální mzda 16 tisíc. Čech s naprosto typickou prací, jíž odpovídá mzda přesně v polovině národního žebříčku, by si pak mohl hrdě říct: od minimální mzdy prosazené levicí mě dělí 38 a půl procenta mého hrubého příjmu. A to se vyplatí!

Jenže to není vše.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru