Francouzští vinaři letos čekají dobrou sklizeň. Přispělo k ní i horké počasí, kvůli kterému sklizeň začne až o deset dní dříve, než je obvyklé. Každý rok potřebují vinaři na 300 tisíc sezonních pracovníků, kteří jim pomohou hrozny sklidit a zpracovat. Letos se ale musí vyrovnat s jejich výrazným nedostatkem. Chybí jak sběrači, tak třeba řidiči. Týká se to i dalších odvětví, vzniká proto tlak na vládu, aby umožnila najímání migrantů bez dokladů.

"Dělá nám to velké starosti," uvedla Sandrine Martinová z Burgundska pro francouzské rádio France Info. Té chybí asi 20 lidí a neví zatím, jak své hrozny sklidí.

Podobně jsou na tom i další vinaři z různých oblastí Francie, včetně Bordeaux a Champagne. "Potíže s náborem pracovníků se netýkají jen období sklizně," doplnila pro francouzský ekonomický týdeník Les Échos Delphine Virecoulonová z pracovní agentury Anefa. Dlouhodobě se nedostává pracovníků, kteří by vinařům pomohli pečovat o révu během roku, například i na jaře, kdy ji mohou poškodit mrazíky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.