Populisté vládnoucí v Itálii se zaklínali tím, že jsou jim evropská pravidla pro šetrné státní hospodaření ukradená. "Pravidlo o tříprocentním schodku není Bible," prohlašoval Matteo Salvini, ministr vnitra a šéf krajně pravicové Ligy, dříve známé jako Liga severu. Podobně mluvil i ministr hospodářství a šéf protestního Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio: "Nepřichází v úvahu, že bychom poslouchali ratingové agentury a bodli Italy do zad."

Hnutí pěti hvězd a Liga si do společného vládního programu vepsaly řadu slibů, které by mohly v součtu stát přes 100 miliard eur, tedy přes dva a půl bilionu korun. Jde například o obrovské snížení daní, zavedení základního zaručeného příjmu pro chudší občany nebo o snížení věku pro odchod do důchodu.

Finanční trhy na tyto sliby a na zmíněná slova klíčových vládních představitelů reagovaly tím, že se investoři začali zbavovat italských dluhopisů. Kvůli tomu tak úroky, které musí Itálie za prodej svého dluhu platit, vystřelily na nejvyšší hodnoty od konce května, kdy kabinet Hnutí pěti hvězd a Ligy vznikl.

100 miliard

eur, tedy přes dva a půl bilionu korun, by stály sliby italské vlády, pokud by všechny splnila.

Vláda na to reagovala otočkou − rychle se přihlásila k plnění evropských rozpočtových pravidel, takzvaných maastrichtských kritérií. "Budeme respektovat všechna pravidla a všechny naše závazky," ujistil Matteo Salvini, i když jeho Liga má ve stranickém programu výslovně napsáno, že se pravidlem o tříprocentním deficitu řídit nehodlá. Podobně smířlivě jako Salvini se vyjádřil i Luigi Di Maio.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Dál se dočtete, proč se vláda lekla a ustupuje od svých dřívějších slibů. Proč to ale nakonec nemusí stačit a na Itálii může tak jako tak dopadnout hněv Bruselu i finančních trhů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se