Do konce září dostane vláda ke schválení návrh opatření, která mají v příštích čtyřech letech posloužit ministrům jako příručka v boji proti korupci. Takzvaná Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2018 až 2022 počítá se změnami zákonů, etickým kodexem členů vlády i úředníků nebo se zpřísněním pravidel pro realitní zprostředkovatele.

Vláda se zavazuje být aktivnější v boji proti korupci. "V předchozích obdobích byla přijata řada opatření, která je nyní nutné zhodnotit," stojí v materiálu připraveném Legislativní radou vlády.

K úspěchu by měla pomoct změna nejméně 13 zákonů. Jde především o zákon o státním zastupitelství, soudech a také o nový trestní řád. Posílit by se měly pravomoci NKÚ, úřady by měly registrovat lobbisty a chránit whistleblowery, tedy lidi, kteří poukážou na korupční jednání ve státní správě. "Vláda přijme etický kodex, který by měl následně iniciovat vznik etického kodexu členů sněmovny," stojí také v návrhu protikorupční koncepce. Ta zároveň počítá s revizí etiky státních zaměstnanců.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.