Zatímco před 10 lety byly pro seniory počítače a internet často velkou neznámou, dnes běžně nakupují v e-shopech, chodí na sociální sítě a registrují se do internetových seznamek. Ne vždy se ale v on-line světě dokážou zorientovat. Podle průzkumu Starci na netu společnosti Seznam.cz a Univerzity Palackého v Olomouci jsou právě senioři nejčastějšími šiřiteli spamu a dezinformací.

"Do důchodu odchází lidé, kteří už většinou mají zkušenosti s počítačem. Dříve jsme seniory učili základy jako práci s myší a odesílání e-mailů, teď se naše kurzy věnují například sociálním sítím nebo třeba digitální fotografii," říká Jan Bartoš, vedoucí centra pro seniory Elpida.

Největší zájem mají nyní klienti Elpidy o semináře věnované práci s chytrými telefony. Ty podle zmíněného průzkumu využívá mírně nadpoloviční většina lidí ve věku nad 65 let. Naopak speciální telefon pro seniory s velkými tlačítky má jen pět procent lidí v této věkové kategorii.

Se stolním počítačem alespoň jednou měsíčně pracuje 61 procent seniorů a s notebookem 65 procent. Tablet používá asi čtvrtina.

Nová generace youtuberů

Senioři se v Elpidě učí i natáčet a střihat videa na sociální síť YouTube. "Naším cílem je vytvořit stálou tvůrčí dílnu, z níž snad vzejdou odvážní tvůrci, kteří budou mít vlastní videoblogy," líčí Bartoš.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru