Americko-čínská obchodní válka nabrala tento týden na obrátkách, když začala platit vzájemná cla na další druhy zboží. Celkově už na sebe letos obě země ve dvou kolech uvalily cla na zboží v hodnotě přes 360 miliard dolarů. Týkají se poloviny amerického dovozu z Číny a 85 procent čínského dovozu z USA.

Pokud by se naplnila hrozba amerického prezidenta Donalda Trumpa, tak v dalším kole na jaře příštího roku by se cla vztahovala prakticky na všechno čínské zboží dovážené do Spojených států.

Teoreticky má více v sázce Čína, která je mnohem více závislá na vývozu svého zboží a případné sociální napětí kvůli propouštění by ji donutilo ustoupit. Banka Standard Chartered spočítala, že už nynější cla snižují růst čínského HDP v příštím roce o 0,4 až 0,6 procentního bodu. U Trumpa je těžko očekávat, že v předvolebním čase, kdy jeho republikáni bojují o většinu v obou komorách, v tlaku poleví.

Na první pohled to vypadá, že Trump se snaží bránit západní firmy, které to mají v Číně v porovnání s čínskými na Západě mnohem těžší. Jedním z hlavních Trumpových argumentů je, že čínské firmy porušují práva týkající se duševního vlastnictví , a tím pádem je potřeba je potrestat vyššími cly a ztížením přístupu na trh.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru