Když premiér Andrej Babiš (ANO) mluví o návrhu nového rozpočtu Evropské unie, používá silné výrazy. A netají se tím, že ho chce výrazně změnit. "Považuji za skandální, že si Evropská komise vůbec dovolila navrhnout takový rozpočet, jaký navrhla," řekl premiér v projevu k českému diplomatickému sboru.

Podle Babiše je možné v chystaném rozpočtu na léta 2021 až 2027 přesunout celkem 75 miliard eur, tedy skoro dva biliony korun, na boj proti migraci.

Premiérovi rovněž vadí, že podle návrhu by Česko dostalo v rámci dotací z evropského rozpočtu na rozvoj chudších regionů 18 miliard eur, tedy asi 460 miliard korun. To je o víc než pětinu méně, než na kolik si může "sáhnout" v současném víceletém rozpočtu, který platí do roku 2020. Babiš protestuje i proti plánovanému snížení dotací pro zemědělce. A tvrdí, že Brusel navrhuje přihodit 25 miliard eur, tedy přes 600 miliard korun, na "evropské struktury", tedy na fungování úřednického aparátu unie.

V tomto bodě se ale premiér mýlí. Ve skutečnosti chce komise náklady na administrativu navýšit o necelých pět miliard eur během sedmi let. Po roce 2020 by přitom měly tyto výdaje klesnout.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.