Optika se vyvíjí směrem k asférickým plochám

Přerovská Meopta už přes osm desetiletí patří ke špičkovým podnikům v České republice. Doba, kdy se firma dostala do problémů kvůli přílišné orientaci na zbrojní výrobu − tedy 90. léta −, už je dávno pryč. Podnik tehdy zachránil jablonecký rodák, Čechoameričan Paul Rausnitz, který ji orientoval více na civilní výrobu a pokročilé technologie. A právě tou je také technologie asférických ploch, které jsou v optice důležitým trendem, protože pomáhají zvýšit kvalitu a zároveň snížit hmotnost čoček.

Tým odborníků z Meopty a vědců z centra Toptec v Turnově, které spadá pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR, se jako první v republice zaměřil na návrhy a výrobu systémů sestávajících z elementů s přesnými asférickými plochami. Pro vývoj využila Meopta i více než desetimilionovou dotaci od Technologické agentury České republiky (TAČR). Agentura je hlavním místem pro národní podporu aplikovaného výzkumu. Ročně na dotacích rozděluje kolem čtyř miliard korun.

"Použití asférických ploch je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí, která je vedle laserů zařazena do strategického rozvojového plánu Evropské unie. Tenhle projekt má určitě přesah do budoucnosti a může zvýšit konkurenceschopnost České republiky," komentoval důvody pro podporu projektu předseda Technologické agentury Petr Konvalinka. Agentura projekt Meopty navíc jako jeden z čtyř speciálně ocenila.

Pro společnost zvládnutí technologie asférických ploch znamená, že může dále bez problémů konkurovat třeba německému Zeissu nebo dalším firmám v byznysu s optikou. V něm zákazníci na výrobce tlačí, aby dodávali stále kvalitnější systémy. Společnosti toho dosahují použitím vyššího počtu optických prvků. U nich je ale vysoký nárok na tvarovou přesnost a kvalitu povrchu − a tudíž jsou tyto systémy složitější a dražší. Použití asférických ploch umožňuje, aby se při nižším počtu optických prvků udržela stejná nebo i vyšší rozlišovací schopnost, kontrast a širší zorné pole.

Výroba asférických čoček vyžaduje novou generaci optických obráběcích strojů a měřicích zařízení, stejně jako doplnění o výpočetní a řídicí techniku. "Synergie všech zmíněných parametrů je stěžejní vzhledem ke značně obtížné a nákladné výrobě vysoce přesných asférických prvků," řekla Pavlína Provazníková, která v Meoptě odpovídá za výzkum.

(Ocenění TAČR v kategorii Business)

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru