Policie v Česku každoročně pátrá až po desítkách dětí v ohrožení života nebo zdraví. První chvíle od zmizení jsou přitom klíčové. Dávají největší šanci na úspěšné nalezení dítěte, s každou další hodinou pravděpodobnost klesá, po dvou dnech už je minimální. Dobře to ví i dvojice policistů Martin Kaiser a Petr Bureš, která se před lety setkala při práci u kriminálky. Přestože se zaměřovali hlavně na násilné trestné činy, před půldruhým rokem je napadlo přijít s mobilní aplikací, která by policistům pomáhala v pátrání.

"Inspirovala nás třeba aplikace Záchranka, pomocí které si lidé mohou snadno přivolat pomoc zdravotníků. Říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby také policie tyto technologie využívala," popisuje Martin Kaiser, jeden z autorů nápadu na aplikaci Echo. Tu autoři s policisty a vývojáři právě dokončují.

Mohla by pomoct zejména při pátrání po dětech v ohrožení. "Jsou nejcitlivější skupinou populace a rychlost pátrání je u nich naprosto zásadní. Navíc jich není tolik, že bychom uživatele aplikace zahltili," vysvětluje Kaiser. V Česku se každoročně pohřešuje několik tisíc dětí, jen desítky z nich ale spadají do kategorie "dítě v ohrožení", na kterou se zaměřuje aplikace. Jsou to třeba ty, které potřebují léky nebo u kterých má policie podezření, že by jim někdo mohl ublížit.

Aplikace bude přímo napojená na policejní databázi. Do mobilu si ji bude moct stáhnout kdokoliv, bezplatně, bez registrace. Když pak policisté do systému zadají nový případ, blikne uživateli na mobilu upozornění s fotkou. "Dostane veškeré informace o hledaném dítěti, které policie sdílí i na svých stránkách. Pokud by pak dítě viděl nebo měl jakoukoliv informaci, která by mohla v pátrání pomoct, stiskem jednoho tlačítka zkontaktujete tísňovou linku policie," popisuje systém Kaiser.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.